Tekst międzykulturowy

O przemianach literatury emigracyjnej

1 opinia

Wydawca:

Elipsa

Format:

pdf

KUP I POBIERZ

Format: pdf

21,67  25,20 (-14%)

Najniższa cena z 30 dni: 25,20 zł 

W ABONAMENCIE

od 3,50

Masz już abonament? Zaloguj się

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 49,00 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Książka poświęcona jest analizie literatury emigracyjnej, powstałej po 1981 roku. Autor dokonuje zarówno analizy literaturoznawczej jak i antropologicznej, ukazując również socjologiczne i polityczne perspektywy zjawiska literatury migracyjnej, nowej jakości w dziejach naszego piśmiennictwa.
Autor poddaje analizie tylko takie teksty, które pisane są z pozycji emigranta, osadzonego mniej czy bardziej wygodnie w kulturze kraju osiedlenia i świadomie podejmującego próbę konfrontacji dwóch porządków kulturowych: przywiezionego ze starego świata, zapamiętanego i odtwarzanego z codziennym doświadczeniem nowego środowiska.
Klasyczne figury literatury emigracyjnej, takie jak obraz wygnania i wygnańca, pamięć kultury, patriotyzm, nostalgia, mit walki o niepodległość są wypierane, zastępowane, przez ich formy zdekonstruowane, funkcjonujące na płaszczyźnie antropologicznej. Autor wskazuje na nieustanną przemianę tych kategorii, co pokazuje, jakim błędem jest ich używanie w tradycyjnym, zwłaszcza stereotypowym, wydaniu, zarówno w literaturze, jak też w krytyce literackiej.


Rok wydania2016
Liczba stron342
KategoriaLiteraturoznawstwo
WydawcaElipsa
ISBN-13978-83-8017-104-6
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

INNE EBOOKI AUTORA

POLECAMY

Ciekawe propozycje