Nowa Europa Wschodnia 1/2018

Nowa Europa Wschodnia 1/2018

1 opinia

Praca zbiorowa

Format:

pdf

KUP I POBIERZ

Format: pdf

19,90

Najniższa cena z 30 dni: 19,90 zł 

W ABONAMENCIE

od 3,50

Masz już abonament? Zaloguj się

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 49,00 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Nowa Europa Wschodnia 1/2018 - opis produktu:
Dyskusja o relacjach polsko-ukraińskich: Wojciech Konończuk tłumaczy, że przesłanie programu ukraińskiego "Kultury" już się wypełniło, a Jarosław Obremski ostrzega przed nazbyt protekcjonalnym podejściem wobec Kijowa; Damian Markowski szczegółowo omawia istotę trwających sporów historycznych, a Jewhen Mahda sugeruje, że polskie władze zmodernizowały frazę "Historię piszą zwycięzcy" - teraz ma brzmieć "Historię dyktują lepiej rozwinięci gospodarczo".


Paweł Kost pisze o innym obliczu tych relacji: "Mówiąc o stosunkach Kijowa i Warszawy, skupiamy się często na historii - tymczasem na innych polach współpraca jest dynamiczna. Obszarem, który może wypełnić treścią deklaracje o strategicznym partnerstwie, jest energetyka".


W dwóch rozmowach prezentujemy dwa spojrzenia na radykalizację islamu w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie: głos zabierają Marcin Mamoń i Denis Sokołow.


Artiom Fiłatow z bliska przypatruje się rosyjskim przygotowaniom do mundialu: "Piłkarskie mistrzostwa świata, które odbędą się latem, będą kosztować Rosję 12 miliardów dolarów. Brazylia przed czterema laty wydała podobną sumę. Różnica pomiędzy tymi krajami polega jednak na tym, że o ile Brazylijczycy protestowali przeciwko tak wysokim kwotom, o tyle Rosjanie milczą".


Wschodnie granice Polski - o bolączkach polskich granic z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą opowiadają Paulina Siegień, Krzysztof Kolanowski, Andrzej Poczobut i Jakub Łoginow.


Ponadto między innymi: Jan Jacek Bruski opowiada, dlaczego bezpośrednio po I wojnie światowej Ukraińcom nie udało zbudować się własnego państwa, Marek Kornat i Mariusz Wołos mówią o Józefie Becku, Mateusz Kubiak zastanawia się, jak Baku instrumentalizuje sport, Natalia Bryżko kreśli portret Petersburga, Michał Potocki pisze o handlu prowadzonym z donbaskimi separatystami, Igor Miecik przybliża sylwetkę Wasyla Stusa, Krzysztof Strachota pisze o kurdyjskiej walce o niepodległość, a nasi recenzenci omawiają najciekawsze książki dotyczące regionu.


Rok wydania2017
Liczba stron180
KategoriaPolitologia
WydawcaKolegium Europy Wschodniej
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

INNE EBOOKI AUTORA

Ciekawe propozycje