Monografia naukowa poświęcona wybranym zagadnieniom związanym z nowymi technologiami w usługach finansowych (FinTech). Publikacja, jako jedna z niewielu, zawiera artykuły naukowe oraz krótkie artykuły popularnonaukowe opublikowane na stronie Facebook napisane wyłącznie przez studentów i absolwentów, wywodzących się z różnych ośrodków naukowych. Autorzy reprezentują głównie kierunki finansów, zarządzania, prawa i ekonomii.


Publikacja na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 PL (CC BY 3.0 PL) (pełna treść wzorca dostępna pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode).


[…] FinTech jest przedmiotem zainteresowania na gruncie praktycznym i naukowym. […] Temat ten jest jednak bardzo szeroki a zmiany zachodzące na rynkach finansowych, w tym sektorze FinTech, są bardzo dynamiczne co sprawia, że konieczna jest bieżąca aktualizacja wiedzy z tego zakresu. Funkcję tę doskonale spełni recenzowana monografia. Ze względu na różne perspektywy ujęcia tematyki FinTech (finansowa, biznesowa, prawna) oraz zróżnicowany poziom prezentowanej treści może stać się interesującą pozycją literatury dla wielu grup czytelników.
[…] publikacja pt. „FinTech Miscellanea” pod redakcją Jakuba Górki i Marcina Żemigały […] stanowi cenne kompendium wiedzy na temat najnowszych zagadnień, wyzwań i zmian zachodzących w systemie finansowym, w tym sektorze FinTech. Jej publikacja przyczyni się do rozpowszechniania wiedzy i budowania świadomości finansowej […].
[…] Prezentowane artykuły różnią się podejściem badawczym, perspektywą i metodą badań (dostosowaną do przedmiotu badań,) ale łączy je dobre rozpoznanie prezentowanych zagadnień oraz dbałość o jakość i przejrzystość wywodu. Poziom merytoryczny prowadzonych rozważań jest właściwy dla tego typu publikacji i świadczy o dobrym przygotowaniu autorów referatów, będących przecież młodymi adeptami nauki.[…].
(Dr hab. Joanna Błach, prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydział Finansów, Katedra Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych)


[…] niewiele jest publikacji poświęconych aspektom regulacji innowacji finansowych oferowanych przez FinTech-y w sektorze bankowym. […] Opiniowana książka skupia się na tych obszarach regulacji, które są przedmiotem ożywionych dyskusji. Monografię cechuje unikalny skład autorów, którymi są studenci (licencjaci, magistrzy i doktoranci), a co ważne, reprezentujący różne kierunki i ośrodki naukowe w Polsce. […]
[…] Uznaję monografię za wartościową publikację, gdyż pokazuje ona, że na uczelniach krajowych jest wysoki potencjał w działalności Studenckich Kół Naukowych […] Korzyści odnosi wizerunkowo uczelnia oraz jej pracownicy, ponieważ poprawia się jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych i absolwenci lepiej będą przygotowani do działania w warunkach postępującej dynamicznej transformacji cyfrowej rynku finansów.
(Prof. zw. dr hab. Stanisław Kasiewicz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)


Dr hab. Jakub Górka (ORCID 0000-0003-3467-9624) – adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Systemów Finansowych Gospodarki, twórca Smart FinTech Network i FinTech Drift Forum, opiekun koła naukowego Nowoczesnej Bankowości „Fintech”, od 2012 roku ekspert ds. płatności Komisji Europejskiej (w PSMEG), od 2022 roku doradca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC), w latach 2016-2022 ekspert i koordynator ds. FinTech i e-płatności w ZUS, w latach 2016-2017 lider biznesowy strumienia e-Daniny w programie rządowym „Od papierowej do cyfrowej Polski”, w latach 2013-2016 ekspert i recenzent Narodowego Centrum Nauki. Autor badań i opinii dla Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów i podmiotów rynkowych. Uczestnik staży naukowych m.in. na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, Uniwersytecie w Konstancji, Uniwersytecie Lapońskim. Autor i redaktor kilkudziesięciu artykułów i monografii naukowych, w tym autor "Interchange Fee Economics. To Regulate or Not to Regulate?" (2018), Palgrave Macmillan (Springer Nature) oraz redaktor "Transforming Payment Systems in Europe" (2016), Palgrave Macmillan, laureat kilku nagród, m.in. e-Dukata na VII Cashless Congress za książkę habilitacyjną (2019) i nagrody Premiera RP za rozprawę doktorską (2009).


Dr hab., prof. ucz. Marcin Żemigała (ORCID 0000-0001-7932-4275) – profesor uczelni na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2020-2024 prodziekan ds. nauki na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego; w latach 2021-2024 zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości. Kierownik Katedry Teorii Organizacji i Zarządzania oraz Dyrektor Centrum Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zarządzania Środowiskowego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni ekspert Narodowego Centrum Nauki, obecnie ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Realizował badania i wykonywał ekspertyzy na zlecenie m.in. Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ponad 80 ekspertyz dla sektora biznesu. Prowadził badania naukowe w Korei Południowej (Chonnam National University, Kyungpook National University), Wielkiej Brytanii (University of Northumbria at Newcastle) i Słowenii (University of Ljubljana). Zawodowo zajmuje się głównie społeczną odpowiedzialnością biznesu, zarządzaniem środowiskowym i problematyką zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu.


*********


FinTech Miscellaneous


Scientific monograph focused on selected issues related to new technologies in financial services (FinTech). The publication is one of the few to include scientific articles and short popular science articles published on the Facebook page written exclusively by undergraduates and graduates, coming from different scientific centers. The authors mainly represent the fields of finance, management, law and economics.


Rok wydania2022
Liczba stron238
KategoriaPublikacje darmowe
WydawcaUniwersytet Warszawski
ISBN-13978-83-235-5939-9
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Przedmowa od redaktorów naukowych (Jakub Górka, Marcin Żemigała)    7
  
  Część pierwsza
  Kwantyfikacja korzyści innowacyjnych zastosowań RegTech i SupTech w nadzorze finansowym (Aleksandra Kowalik)    13
  
  Modelowy schemat silnego uwierzytelnienia użytkownika w kontekście europejskiej dyrektywy PSD2 oraz polskiej ustawy o usługach płatniczych (Igor Tomecki)    33
  
  Analiza wybranych zagadnień personalizacji usług bankowych na przykładzie rynku polskiego (Patrycja Fyda)    57
  
  FinTech a nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Omówienie wybranych barier regulacyjnych (Marcin Bubicz)    78
  
  Proces włączenia finansowego w krajach najsłabiej rozwiniętych – szanse i zagrożenia dla rozwoju społeczno-gospodarczego (Jan Wudkowski)    93
  
  Cyfrowy pasażer i usługi Mobility as a Service a prawa pasażera i regulacje prawne aplikacji telemetrycznych na rynku kolejowym (Paweł Jochymczyk, Wojciech Wydmański)    117
  
  Regulacyjne uwarunkowania zdalnego onboardingu klienta (AML) (Lidia Malinowska)    141
  
  Prawne implikacje wykorzystywania sztucznej inteligencji w handlu algorytmicznym na rynku kapitałowym (Adrian Żądło)    156
  
  Smocze kwanty. Chińska komputeryzacja w technologiach finansowych (Krzysztof Karwowski)    172
  
  FinTech – student kontra finanse: analiza badania (Adrian Para)    183
  
  Część druga
  Historia fintechów: FinTech 1.0 (Adrian Jaworski)    201
  
  Historia fintechów: FinTech 2.0 (Jakub Polański)    202
  
  Historia fintechów: FinTech 3.0 (Kamil Gładecki)    204
  
  Wzrost notowań bitcoina (Karolina Czyżnikowska)    206
  
  Ethereum – nowy bitcoin? (Maksymilian Jachimczuk)    208
  
  GameStop – jak indywidualni inwestorzy pokazali siłę (Jakub Grzelak)    210
  
  Saldo – jak efektywnie zarządzać finansami osobistymi (Igor Tomecki)    213
  
  Jak osiągnąć wolność finansową? (Adrian Jaworski)    216
  
  Mała Instytucja Płatnicza – co, gdzie i dlaczego? (Norbert Lutowski)    219
  
  Restrykcje w obrocie kryptowalutami na świecie (Emilia Kobak)    221
  
  Pieniądze w fantastyce (Weronika Łonak)    223
  
  Walletmor, czyli implant rodem z Cyberpunka 2077 (Karolina Iwanowska)    225
  
  Efekt sformułowania Tversky’ego i Kahnemana, czyli czy 200 zł jest zawsze warte tyle samo (Michał Kostewicz)    227
  
  Kody QR – technologia, która przeżywa renesans dzięki pandemii COVID-19 (Aleksandra Kowalik)    229
  
  Buy Now Pay Later – metoda płatności na święta i nie tylko! (Michał Plewnia)    231
  
  Kalendarium wpisów na stronie Facebook Studenckiego Koła Nowoczesnej Bankowości „Fintech” Uniwersytetu Warszawskiego (SKN Fintech) w okresie październik 2020 – grudzień 2021 roku    235
RozwińZwiń