Śląsk za Olzą

1 opinia

Format:

mp3

KUP I POBIERZ

Format: mp3

19,90

Najniższa cena z 30 dni: 19,90 zł 

Książka z 1938 roku.


W 1920 roku podczas obrad Rady Ambasadorów podjęto decyzję o podziale Śląska Cieszyńskiego między Polskę i Czechosłowację. Wskutek tej decyzji obywatelami Pierwszej Republiki Czechosłowackiej zostały dziesiątki tysięcy Polaków, pozostawionych po drugiej stronie rzeki Olzy.


„Wybrałem się za Olzę, aby na własne oczy zobaczyć, jak się tam żyje naszej ludności polskiej. To, co widziałem, opisuję. Wiem. że niejedno przykre będzie dla Czechów, ale wierzę, iż mnie zrozumieją. Nie kierowałem się złymi uczuciami nieżyczliwości, a tym mniej nienawiści. Przeciwnie, żywię dla Czechów uczucia najlepsze i dlatego właśnie ubolewam, że polityka ich względem ludności polskiej Zaolzia nie jest taka, jakiej mieliśmy prawo oczekiwać od zwolenników zasady wzajemności słowiańskiej.”


„Śląsk za Olzą” jest lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników historii pogranicza polsko-czeskiego, ale i sympatyków dobrej literatury. Napisanej ostrym reporterskim piórem, przez człowieka o wyjątkowym darze obserwacji i przenikliwości.


Paweł Hulka-Laskowski to wybitny działacz społeczny, pisarz, publicysta i tłumacz, znany powszechnie w przekładu "Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej", który w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku podróżował i wędrował po Śląsku za Olzą, aby poznać i lepiej zrozumieć panujące tam realia. Swoje wrażenia, w interesujący i bezkompromisowy sposób opisał w wydanej w 1938 roku książce "Śląsk za Olzą".


Audiobook powstał we współpracy z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej


Rok wydania2024
KategoriaLiteratura faktu
WydawcaFundacja Wolne Dźwięki
ISBN-13978-83-67795-07-4
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

INNE EBOOKI AUTORA

POLECAMY

Ciekawe propozycje