Bezpieczeństwo z perspektywy środowisk i obszarów t.2

-15%

Bezpieczeństwo z perspektywy środowisk i obszarów t.2

1 opinia

Format:

pdf

KUP I POBIERZ

Format: pdf

22,10  26,00 (-15%)

Najniższa cena z 30 dni: 26,00 zł 

W ABONAMENCIE

od 3,50

Masz już abonament? Zaloguj się

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 49,00 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Analizując problem bezpieczeństwa w wielorakim ujęciu, stwierdzić można, iż w demokratycznych krajach współczesnego świata jego zagwarantowanie jest podstawowym prawem wszystkich obywateli, a zarazem stanowi jedno z głównych zadań administracji publicznej. Tak też jest w przypadku naszego państwa, które na podstawie art. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. zapewnia wolności, prawa oraz bezpieczeństwo obywateli.1 Skoro zapis taki znajduje się w ustawie zasadniczej, trudno jest zakwestionować ważność roli, jaką odgrywa bezpieczeństwo dla człowieka oraz całego narodu. Myśl ta stanowić może kolejny, wśród wielu występujących w literaturze naukowej, argument, iż poczucie bezpieczeństwa oraz jego rzeczywiste istnienie, stanowi podstawę do funkcjonowania, a także bazę do rozwoju zarówno jednostki, jak i całego społeczeństwa.
Współczesne „społeczeństwo ryzyka” żyje w rzeczywistości dynamicznej, złożonej, czasem nieprzewidywalnej i niepewnej, ukształtowanej przez globalizację, postęp technologiczny, procesy demograficzne oraz zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. W rzeczywistości tej możemy mieć do czynienia z wieloma zagrożeniami, dotykającymi różne grupy społeczne i środowiska, takimi jak: konflikty na tle etnicznym lub religijnym oraz antagonizmy związane z procesami migracyjnymi, konflikty społeczne spowodowane głównie czynnikami ekonomicznymi, załamanie się systemu ubezpieczeń społecznych będące m.in. efektem procesów demograficznych, przestępczość zorganizowana, awarie przemysłowe, katastrofy transportowe czy naturalne.
Rolę i zadania administracji rządowej oraz administracji samorządu terytorialnego w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej Polskiej regulują szczegółowo akty prawne, a w nich ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej,2 ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym,3 ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym,4 ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa,5 ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym6 oraz odpowiednie akty wykonawcze. Wymienione dokumenty nie wyczerpują jednak wszystkich przepisów zawartych w ustawodawstwie polskim, określających obowiązki państwa polskiego w zapewnieniu bezpieczeństwa. Zadania, o których mowa, realizowane są w zakresie utrzymania porządku publicznego oraz ochrony przed zagrożeniami występującymi w wielu sferach życia społecznego, między innymi zdrowotnej, kulturowej, etnicznej, ekologicznej oraz gospodarczej.
Należy zwrócić w tym miejscu uwagę na istotne znaczenie treści przepisów prawnych, stanowiących podstawę do wykonywania zadań przez władze rządowe i samorząd terytorialny w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli.


Rok wydania2015
Liczba stron372
KategoriaBezpieczeństwo wewnętrzne
WydawcaWydawnictwo Naukowe E Book
ISBN-13978-83-65096-11-1
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

POLECAMY

Ciekawe propozycje