„Studia Politicae Universitatis Silesiensis”. T. 24

1 opinia

Format:

ibuk

„Studia Politicae Universitatis Silesiensis” (pod redakcją Jana Iwanka, Pawła Grzywny i Roberta Radka) w roku 2018 przyjęły formułę kwartalnika recenzowanego, którego jedyną wersją jest wersja elektroniczna publikowana w dostępie otwartym w Central and Eastern European Online Library (www.ceeol.com) oraz w University of Silesia Press (www.journals.us.edu.pl).
Tom 24 kwartalnika „Studia Politicae Universitatis Silesiensis” (2019) tradycyjnie gromadzi teksty w kilku tematycznych działach. Pierwszy „Teoria polityki i myśl polityczna” czytelnik znajdzie dwa opracowania: autorstwa Krzysztofa Łabędzia, dotyczące zmian świadomościowych społeczeństwa polskiego w latach 80, oraz autorstwa Macieja Guzego traktujące o przynależności Polski do cywilizacji zachodniej. W dziale „Systemy polityczne” Robert Radek opisuje realia tworzenia się rządów mniejszościowych w państwach postkomunistycznych. Dział „Partie polityczne i systemy partyjne” zawiera artykuł Piotra Obacza, który przybliża kwestie współczesnej Komunistycznej Partia Polski jako partii marginalnej. „Wybory i kampanie wyborcze” to dział mieszczący opracowanie Rafała Miernika charakteryzującego wybory samorządowe w Polsce. W ostatnim z działów „Polityki publiczne” Dominika Hofman-Kozłowska pisze o demokracji w szkole na przykładzie brytyjskiej Summerhill, a Krzysztof Toboła porusza zagadnienie polityki regionalnej w kontekście rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w województwie śląskim.


Rok wydania2019
Liczba stron148
KategoriaPublikacje darmowe
WydawcaUniwersytet Śląski
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Spis treści
  
  Teoria polityki i myśl polityczna
  Krzysztof Łabędź: Zmiany w świadomości społeczeństwa polskiego w latach osiemdziesiątych /    9
  Maciej Guzy: Polska jako integralna część cywilizacji zachodniej /    25
  
  Systemy polityczne
  Robert Radek: Instytucjonalne przyczyny tworzenia się rządów mniejszościowych w państwach postkomunistycznych Europy Środkowej i Wschodniej /    49
  
  Partie polityczne i systemy partyjne
  Piotr Obacz: Komunistyczna Partia Polski dziś. KPP jako przykład partii marginalnej /    69
  
  Wybory i kampanie wyborcze
  Rafał Miernik: Charakterystyka wyborów samorządowych w Polsce /    87
  
  Polityki publiczne
  Dominika Hofman‑Kozłowska: Edukacyjna inżynieria memetyczna. W kierunku szkoły demokratycznej /    111
  Krzysztof Toboła: Polityka regionalna jako podstawa rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w województwie śląskim /    133
RozwińZwiń